Pomanjkanje prostora največkrat pa stiska s časom je tisto, kar nas v sodobnem času največkat pripelje do novih oblik in zamisli na področju vrtnega oblikovanja. Načrtovanje vrta se je s časom zelo spremenilo. Iz srednjeveške oblike zaprtega vrta so se razvile privlačne sodobne rešitve, ki jih lahko s pridom povzamemo in uporabimo na svojih zelenih kotičkih.
Ker slovenci slovimo kot navdušeni vrtičkarji in nas je pridelava hrane doma čisto prevzela, je pomembno, da svoj uporabni vrt načrtujemo še preden ga zasadimo.
Načrtovanje vrta in vrtne poti
Eden ključnih elemntov pri oblikovanju uporabnega vrta so poti, ki jih načrtujemo in povezujemo z obliko celotnega vrta, pazimo kam zasadimo rastline višje rasti saj so prav te tiste, ki jih naše oko zazna najprej in so ključni elemnti pri vizualni zaznavi vrta, pravilna zasaditev podpre lepo oblikovane poti, ali pa povroči zmedo v vrtu.
Gredice so lahko tudi malo drugačne
Poigramo se lahko z obliko in barvo gredic, solato in špinačo posadimo v skupine ali polkrožne vrstice, ki jih zaključimo s kovinskim elemntom, ki hkrati služi kot zaščita sadikam pred škodljivci
Pergole so pomemben element pri oblikovanju vašega vrta
Običajno so pergole lesene, iz trpežnega in dobro impregniranega lesa. Primerena sta zlasti hrast in kostanj. Najatraktivnejše so zagotovo bujno poraščene ”pergole”, s katerih lahko v poletnih mesecih kar stoje obiramo takšne in drugačne plodove, opazujemo cvetoče vzpenjavke in prihranimo s prostorom.
Vrtni elementi, košare in rastlinjaki
Če rastlinam naredimo takšne opore, ki so hkrati tudi zanimiv vrtni element, prispevamo k bujnejši rasti, boljšemu pridelku, sami pa lažje obiramo plodove, ki so čisti in ne gnijejo tako hitro kot če so v stiku z zemljo.
Avtor:
Klementina Tement, dipl.inž. krajinske arhitekture