Rheum rhabarbarum
Gojenje rabarbare
Gojimo jo kot trajnico in razmnožujemo s koščki korenin odrasle rastline. Cvetove trgamo, preden se razcvetijo, ker porabijo veliko hranil. Po 10 letih jo je treba presaditi drugam, ker je zastarana in bo v slabših razmerah hitreje propadla.
Razmaki med rabarbarami
Ena rastlina potrebuje vsaj 1 m² prostora.
Lega
Sončna ali polsenčna, raje slednje.
Količina
Za eno družino je dovolj ena rastlina.
Datum sajenja
Spomladi ali jeseni.
Gnojenje rabarbare
Pred presajanjem tla dobro pognojimo s hlevskim gnojem, pozimi jo ogrnemo z domačim kompostom, poleti nekajkrat zalijemo s koprivno brozgo.
Zalivanje rabarbare
V suši je dobrodošlo enkrat na teden, a takrat zelo globoko; sicer ni potrebno.
Dobri sosedje rabarbare
špinača, kapusnice, čebula, česen, vrtnice
Slabi sosedje rabarbare
/
Bolezni in škodljivci
Ni težavna rastlina, le skrbimo za rahla tla in preprečimo zastajanje vode ob koreninah.
Spravilo rabarbare
Peclje režemo do srede julija, pozneje vsebujejo preveč oksalne kisline. Listov ne režemo, ampak jih odvijemo.
Prehrana
Uporabljamo listne peclje, ki jih dodajamo kompotom, sokovom, marmeladi in pecivu, lahko pa iz njih pripravimo tudi juhe ali rižote. Še zaprte cvetne brstiče lahko pripravimo kot brokoli. Vsebuje veliko balastnih snovi, vitaminov in mineralov. Zaradi oksalne kisline v listih teh ne uživamo, rabarbara tudi ni priporočljiva za nosečnice, med dojenjem, ob težavah s prostato, hemoroidi, sečili, žolčnimi ali ledvičnimi kamni, artritisom ali protinom. Recepti
Pomembno
Potrebuje rahlo in vlažno zemljo ter veliko prostora, dobro uspeva tudi v polsenci. Tla naj ima vedno pokrita z organsko zastirko. Na liste rabarbare so mnogi alergični, zato ob delu z njo uporabljamo rokavice.
Posebnosti rabarbare
Izvira iz daljnega vzhoda. Njeni listi so dober kompostni material. S čajem iz njenih listov lahko zalijemo tla pred sajenjem kapusnic za preprečevanje golšavosti kapusnic.