Beta vulgaris
Gojenje blitve
Pridelujemo jo iz sadik ali sejemo na prosto. Iz enega semena lahko vzkali več rastlin. Uspeva že nad 5°C, optimalne temperature za rast in razvoj so okoli 18°C.
Razmaki med blitvami
Med vrstami vsaj 40 cm, med rastlinami v vrsti vsaj 40 cm.
Lega
Sončna.
Količina
Tri do pet rastlin na osebo.
Datum sajenja
Na prostem maj; za sadike marec in april. Kali približno dva tedna.
Gnojenje blitve
Na drugi poljini. Gnojimo z domačim kompostom (2 l/m2). Poleti lahko zalijemo z gabezovo/koprivno/algino brozgo.
Zalivanje blitve
Če nima dovolj vlage, hitro zacveti. Namakamo globoko, ne zalivamo po listju.
Dobri sosedje blitve
brokoli, brstični ohrovt, cvetača, črna redkev, drobnjak, fižol, grah, zelje, kitajsko zelje, ohrovt, kolerabica, korenček, redkvica, solata, tagetes, ognjič, kapucinke
Slabi sosedje blitve
rdeča pesa, špinača, loboda
Bolezni in škodljivci
Bolezni preprečimo z dovolj veliko medvrstno razdaljo, gnojenjem na osnovi alg, rahlimi tlemi. V vročini uporabimo organsko zastirko. Pikapolonice na vrtu brez insekticidov poskrbijo za uši, ki se občasno pojavljajo na tej rastlini. Če se pojavi pesna listna pegavost, liste odrežemo in rastlino poškropimo z kamiličnim čajem.
Spravilo blitve
Poleti sproti režemo liste, ohranjamo pa srčne. V hladilniku je ne hranimo. Za zamrzovanje jo na hitro blanširamo in hitro ohladimo v mrzli vodi.
Prehrana
Listi in odebeljene listne žile, pripravimo jo kot špinačo. Vsebuje veliko vitaminov in mineralov, v nasprotju s špinačo ne kopiči nitratov. Recepti
Pomembno
Ne prenese pogoste setve na istem mestu. Potrebuje primerno vsebnost kalija v tleh. Ugajata ji okopavanje in vzdrževanje rahlih tal. Ne prenaša zastajanja vode v tleh. Brez težav prezimi, zato jo pustimo čez zimo na prostem. Listi so koristni tudi za zastiranje in kompostni material.
Posebnosti blitve
Primerna je za ljudi z majhnimi vrtovi, saj so štiri rastline dovolj za tričlansko družino. Botanično ni v sorodu s špinačo, temveč s peso.