Vedno bolj se zavedamo, da je doma pridelana hrana najboljša. To velja tudi za sadje. V ta namen izkoristimo vsak prost del vrta in ko tega zmanjka oziroma vrta sploh nimamo, izberemo vrste in sorte, ki so primerne za sajenje v loncih.
Napotki za sajenje
Za sajenje izberemo dovolj velike posode, da rastline lahko čimbolj neovirano rastejo. Posode postavimo na primerno mesto, da rastlinam zagotovimo dovolj sonca in bodo tako plodovi zares razvajali naše brbončice. Premer posode naj bo vsaj 50 cm; prav tako višina. Na dno posode pripravimo drenažno plast iz prodnikov ali podobnega materiala in ga prekrijmo s plastjo filca, da bo morebitna odvečna voda lahko odtekala. Sadne sadike namreč za razvoj sočnih plodov potrebujejo dovolj vode, ki pa ne sme zastajati.
Kot substrat za sajenje lahko uporabimo dobro uležan kompost zmešan z nekoliko vrtne zemlje. Če tega nimamo, kupimo že pripravljene substrate, ki so namenjeni sajenju posodovk. Odlična je zemlja Terra Vita Hobby za posodovke & vrt. To je specialna mešanica najboljših naravnih šot. Substrat vsebuje vsa potrebna gnojila, glino za zadrževanje vlage ter vulkansko glino za večjo zračnost substrata. Namenjena je za presajanje okrasnih in uporabnih rastlin v večje okrasne posode na terasah in pri sajenju trajnic, grmovnic ter dreves na vrtove.
Najbolj enostavno je dognojevanje z vodotopnimi gnojili, ki jih uporabimo pri zalivanju sadnih rastlin. V začetku rastu uporabimo Flory Vita Hobby za zeleno rast z visokim deležem dušika, ki bo vpodbudil rast.
Kasneje ga nadomestimo s Flory Vita Hobby za plod . Pridelki bodo ob rednem gnojenju lepše obarvani in boljšega okusa.
Ker pa so rastline v loncih bolj prepuščene naši skrbi, predvsem v sušnih mesecih ne pozabimo na zalivanje.
V hudih zimah ne bo odveč, če pred mrazom zaščitimo posode. Ovijemo jih s filcem ali drugim materialom, ki bo preprečil premočno zmrzovanje v loncih.
Katero sadje lahko sadimo v posode ali lonce?
Za sajenje v posode so primerne predvsem kompaktnejše sorte jagodičja, pritlikavo sadno drevje in nekatere stebričaste sorte. Katere boste izbrali, je odvisno od vaših želja in okusa.
Nekaj odličnih sort za ta namen vam predstavljam v nadeljevanju.
je malina zelo kompaktne in pokončne rasti, ki doseže višino do 1 metra. Rdeče, zelo okusne plodove obiramo od junija dalje.
Nizka robida Little Black Prince
je nižje rasti in obrodi že na enoletnih poganjkih. Od sredine avgusta dalje boste lahko obirali srednje velike, svetleče plodove, ki so prijetno sladko kislega okusa.
V loncih dobro uspevajo tudi ameriške borovnice. Vendar zanje velja ena bistvena posebnost, ki je nikakor ne smemo spregledati. Pri sajenju amerških borovnic uporabimo substrate za kisloljubne rastline, kot je na primer Terra Vita Hobby za rododendrone in gnojila, ki so primerna zanje. Le tako jim boste zagotovili primerno rastišče.
Izbor ameriških borovnic je zelo širok. Izbiramo jih lahko glede na velikost same rastline, glede na čas zorenja in tudi glede na okrasno vrednost. Novejši zanimivi sorti in eno že uveljavljeno vam predstavljam v nadaljevanju.
Ameriška borovnica Flamingo®
Sorta Flamingo je novejši križanec, katerega eden od staršev je vsem dobro znana, zelo rodna sorta Blue Crop. Ponaša se z obilico okusnih in sladkihi plodov. Je nižje rasti (do 1 m) in je primerna tudi za sajenje v lonce. Še posebej je zanimiva zaradi rožnato zelenih mladih listov, ki kasneje postanejo belo zeleni. Posajena v večjem loncu bo pravi okras terase ali balkona.
Ameriška borovnica Blue Suede®
je kompaktne rasti in bogato obrodi. Plodovi so veliki, sladki in zelo okusni in zorijo daljše časovno obdobje. Primerna je tudi za sajenje v lonce.
Za sajenje v lonce je zelo zanimiva tudi dvakrat rodna ameriška borovnica Hortblue petite.
Grm je zelo kompaktne rasti in v višino doseže od 1 do 1,2 metra. Letni prirast je 10-15 cm. Posebnost sorte je, da plodovi zorijo dvakrat: prvič obiramo od julija do avgusta, drugič od septembra do prve slane. Plodovi so srednje veliki, modre barve in zelo okusni.
Mini in stebričasto sadno drevje v posodah
Poleg jagodičja v posode sadimo tudi mini in stebričasta sadna drevesa. Pri stebričastih smo seveda nekoliko pozorni, da ne izbiramo tistih, ki so prebujne rasti. Zavedati se moramo tudi, da je rast in zato tudi pridelek pri teh lahko občutno nižji kot če jih posadimo v vrt. Izbor vrst in sort je vse širši in tako lahko vsakdo najde kaj zase.
Stebričasta jablana Lopini
Stebričasta jablana nižje rasti, ki je ni potrebno obrezovati. Plodovi zorijo sredi avgusta. So srednje veliki, rumeno roza. Meso je sočno, hrustljavo, sladko in aromatično.
Med pritlikavimi sadnimi drevesi lahko izbirate med breskvijo, hruško, češnjo, višnjo in marelico.
Pritlikava breskev Bonanza
Pritlikava sorta, ki zraste do 1,5 metra visoko. Cveti z živo rožnatimi cvetovi. Plodovi so srednje debeli, rdeče-rumeni in rahlo dlakavi ter odličnega okusa.
Pritlikava hruška Luisa
je odlična hruška, ki zori v septembu.